Chelmsford and District Badminton Federation

League Badminton in Chelmsford District

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Summer League

Chelmsford District Badminton Summer League

Division - Ladies div 1 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Danbury A 12 7 343 286 54.5 7
Woodlea A 12 7 331 295 52.9 7
Brentwood Feathers 12 6 336 298 53 6
East Thurrock 12 6 237 338 41.2 6
Riverside 12 4 301 331 47.6 4

Division - Ladies div 1 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Danbury A 5:00pm Sunday 7th July 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Brentwood Feathers 8:00pm Thursday 18th July 2019 - Shenfield High School RESULT
Woodlea A 10:30am Sunday 28th July 2019 - Danbury Sports & Social Centre FORM
Riverside 8:00pm Friday 2nd August 2019 - Danbury Sports & Social Centre FORM
East Thurrock 8:00pm Tuesday 13th August 2019 - William Edwards School RESULT


Division - Ladies div 2 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
SLH Rayleigh 16 11 440 373 54.1 11
Danbury B 16 11 443 393 53 11
Danbury C 16 10 453 381 54.3 10
Danbury D 16 5 400 420 48.8 5
Woodlea B 16 3 306 475 39.2 3

Division - Ladies div 2 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Woodlea B 10:30am Sunday 23rd June 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Danbury B 8:00pm Friday 5th July 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Danbury C 5:00pm Sunday 14th July 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Danbury D 8:00pm Friday 26th July 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
SLH Rayleigh 7:00pm Thursday 5th September 2019 - Rayleigh Leisure Centre FORM


Division - Ladies div 3 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Great Baddow 12 10 357 274 56.6 10
Woodlea C 12 8 327 299 52.2 8
Sandon 12 7 338 328 50.8 7
Danbury Shuttlers 12 4 316 339 48.2 4
Chelmsford 12 1 268 366 42.3 1

Division - Ladies div 3 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Great Baddow 8:00pm Wednesday 12th June 2019 - Anglia Ruskin University RESULT
Chelmsford 8:00pm Thursday 18th July 2019 - Riverside Ice & Leisure RESULT
Danbury Shuttlers 2:00pm Sunday 4th August 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Sandon 8:00pm Wednesday 28th August 2019 - Moulsham School FORM
Woodlea C 8:00pm Friday 6th September 2019 - Riverside Ice & Leisure FORM


Division - Mens div 1 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
East Thurrock A 30 27 910 671 57.6 27
Danbury A 30 23 881 756 53.8 23
Danbury B 30 15 820 822 49.9 15
Riverside B 30 13 823 840 49.5 13
Riverside A 30 7 787 883 47.1 7
East Thurrock B 30 5 654 903 42 5

Division - Mens div 1 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Riverside A 8:00pm Wednesday 22nd May 2019 - Dovedale Sports Centre RESULT
Danbury B 8:00pm Friday 31st May 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
East Thurrock A 8:00pm Tuesday 11th June 2019 - William Edwards School RESULT
East Thurrock B 8:00pm Tuesday 18th June 2019 - William Edwards School RESULT
Riverside B 8:00pm Friday 28th June 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Danbury A 8:00pm Friday 19th July 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT


Division - Mens div 2 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Riverside C 25 25 765 471 61.9 25
Riverside D 25 16 725 659 52.4 16
Battledore A 25 12 667 681 49.5 12
East Thurrock C 25 11 657 676 49.3 11
Sandon A 25 7 533 721 42.5 7
Woodlea A 25 4 579 718 44.6 4

Division - Mens div 2 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Riverside D 5:00pm Sunday 9th June 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
East Thurrock C 8:00pm Tuesday 25th June 2019 - William Edwards School RESULT
Woodlea A 10:30am Sunday 14th July 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Battledore A 8:00pm Tuesday 30th July 2019 - Dovedale Sports Centre RESULT
Sandon A 8:00pm Wednesday 14th August 2019 - Moulsham School RESULT
Riverside C 10:30am Sunday 8th September 2019 - Danbury Sports & Social Centre FORM


Division - Mens div 3 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Battledore C 12 9 332 318 51.1 9
Woodlea B 12 7 343 297 53.6 7
East Thurrock D 12 7 331 315 51.2 7
Sandon B 12 5 337 333 50.3 5
Battledore B 12 2 289 369 43.9 2

Division - Mens div 3 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Battledore B 8:00pm Tuesday 2nd July 2019 - Dovedale Sports Centre RESULT
East Thurrock D 8:00pm Tuesday 9th July 2019 - William Edwards School RESULT
Sandon B 8:00pm Wednesday 31st July 2019 - Moulsham School FORM
Woodlea B 10:30am Sunday 4th August 2019 - Danbury Sports & Social Centre FORM
Battledore C 8:00pm Tuesday 13th August 2019 - Dovedale Sports Centre RESULT


Division - Mens div 4 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Woodlea C 12 8 361 275 56.8 8
SLH Rayleigh 12 8 336 278 54.7 8
Sandon C 12 7 320 308 51 7
Chelmsford A 12 5 325 342 48.7 5
Chelmsford B 12 2 228 367 38.3 2

Division - Mens div 4 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
SLH Rayleigh 7:00pm Thursday 6th June 2019 - Rayleigh Leisure Centre RESULT
Chelmsford B 8:00pm Thursday 4th July 2019 - Riverside Ice & Leisure RESULT
Chelmsford A 8:00pm Thursday 1st August 2019 - Riverside Ice & Leisure RESULT
Woodlea C 10:30am Sunday 11th August 2019 - Danbury Sports & Social Centre FORM
Sandon C 8:00pm Wednesday 21st August 2019 - Moulsham School FORM


Division - Mens div 5 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Great Baddow 20 18 614 358 63.2 18
East Thurrock E 20 14 588 425 58 14
Woodlea E 20 11 458 466 49.6 11
Woodlea D 20 6 426 494 46.3 6
East Thurrock F 20 1 246 589 29.5 1

Division - Mens div 5 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Woodlea E 10:30am Sunday 2nd June 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Woodlea D 2:00pm Sunday 9th June 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Great Baddow 8:00pm Wednesday 12th June 2019 - Anglia Ruskin University RESULT
East Thurrock E 8:00pm Tuesday 9th July 2019 - William Edwards School RESULT
East Thurrock F 8:00pm Tuesday 23rd July 2019 - William Edwards School RESULT


Division - Mixed div 1 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Danbury A 15 14 460 327 58.4 14
East Thurrock 15 13 455 290 61.1 13
Danbury B 15 7 407 379 51.8 7
Riverside A 15 6 411 370 52.6 6
Riverside B 15 4 245 423 36.7 4
Woodlea A 15 1 245 434 36.1 1

Division - Mixed div 1 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Danbury B 8:00pm Friday 17th May 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Riverside A 8:00pm Friday 7th June 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Riverside B 8:00pm Friday 14th June 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Woodlea A 10:30am Sunday 21st July 2019 - Danbury Sports & Social Centre FORM
Danbury A 8:00pm Friday 9th August 2019 - Danbury Sports & Social Centre FORM
East Thurrock 8:00pm Tuesday 20th August 2019 - William Edwards School FORM


Division - Mixed div 2 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
Danbury D 20 17 591 418 58.6 17
Danbury C 20 14 572 489 53.9 14
Danbury E 20 14 585 506 53.6 14
Woodlea B 20 5 493 556 47 5
Woodlea C 20 5 457 590 43.6 5
Sandon A 20 5 455 594 43.4 5

Division - Mixed div 2 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Danbury E 8:00pm Friday 24th May 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Woodlea C 10:30am Sunday 16th June 2019 - Danbury Sports & Social Centre FORM
Sandon A 8:00pm Wednesday 3rd July 2019 - Moulsham School RESULT
Woodlea B 8:00pm Friday 19th July 2019 - Riverside Ice & Leisure RESULT
Danbury D 5:00pm Sunday 4th August 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Danbury C 8:00pm Friday 16th August 2019 - Danbury Sports & Social Centre FORM


Division - Mixed div 3 - Table

Team Played Wins Points for Points against % points won Points
SLH Rayleigh 25 20 732 589 55.4 20
Sandon B 25 17 734 574 56.1 17
Great Baddow 25 14 697 657 51.5 14
Woodlea D 25 13 679 647 51.2 13
Chelmsford 25 11 694 696 49.9 11
Great Baddow B 25 0 402 775 34.2 0

Division - Mixed div 3 - Fixtures

Home Club Date Result/sorecard FORM
Sandon B 8:00pm Wednesday 19th June 2019 - Moulsham School RESULT
Woodlea D 10:30am Sunday 7th July 2019 - Danbury Sports & Social Centre RESULT
Great Baddow 8:00pm Tuesday 16th July 2019 - Anglia Ruskin University RESULT
SLH Rayleigh 7:00pm Thursday 1st August 2019 - Rayleigh Leisure Centre RESULT
Chelmsford 8:00pm Thursday 15th August 2019 - Riverside Ice & Leisure RESULT
Great Baddow B 10:30am Sunday 1st September 2019 - Danbury Sports & Social Centre FORM


Last Updated on Thursday, 11 April 2019 13:38